logo
DAV Multipurpose Public School
The School is Affiliated to Central Board of Secondary Education, New Delhi.
Latest News  
  • SUPRRET SAHU,PRAVEEN KUMAR PANDEY,ASHI CHOUDHARY,ACHINTYA NATH-Top Rankers of Science Olympiad
  • Math Olympiad in progress -9100 students successfully completed
  • Huge Milestones Achieved. Science Olympiad conducted successfully- 11500 students
  • PERFORMANCE ANALYSIS of Std XII ― 2015 available at davcmc.net.in
  • Mahatma Hansraj Day Celebrations on 22nd April 2015 Visit DAVCMC Website.
  • Transfer Certificate Software Available to all Schools.
  • Come and share your views. Intellectual Hub is ready for use
 

ENRICHMENT ACTIVITIES

DAV Multipurpose Public School, Sonepat

ENRICHMENT ACTIVITIES

INTERNATIONAL SCHOOL AWARD

DAV Multipurpose Public School, Sonepat

INTERNATIONAL SCHOOL AWARD

POTENTIAL REALIZED

DAV Multipurpose Public School, Sonepat

POTENTIAL REALIZED

DISCOVERING NEW IDEAS

DAV Multipurpose Public School, Sonepat

DISCOVERING NEW IDEAS

DAV MULTIPURPOSE PUBLIC SCHOOL

Winner National Painting Competition on Energy Conservation

DAV MULTIPURPOSE PUBLIC SCHOOL
About Our School

D.A.V. Multipurpose Public School, Sonepat is an integral part of this chain which began its humble
Read More

Principal's Message

Dear Friends,
Formal education plays a Pivotal role in the Physical, intellectual, spiritual, moral, Read More


 
Show More
Happy Birthday

15/02/1996
Name : SHANTAM SHARMA
Father Name : PARMOD SHARMA
Mother Name : LATA SHARMA
Class :12 | Section : Pearl

13/02/1997
Name : KAJAL
Father Name : VINOD KUMAR
Mother Name : RENU
Class :12 | Section : Diamond

15/02/1997
Name : VINEET KUMAR
Father Name : DEVENDER KUMAR
Mother Name : DEEPA
Class :12 | Section : Diamond

13/02/1999
Name : Bhavesh kumar saxena
Father Name : Mr. brajesh saxena
Mother Name : Mrs. POONAM SAXENA
Class :9 | Section : Pearl

15/02/2002
Name : ANANYA SINGH
Father Name : AJAY PRATAP SINGH
Mother Name : SARITA SINGH
Class :9 | Section : Diamond

12/02/2000
Name : KANIKA AGNIHOTRI
Father Name : SANJAY AGNIHOTRI
Mother Name : DOLLY AGNIHOTRI
Class :9 | Section : Ruby

15/02/2001
Name : LAKSHAY ARORA
Father Name : CHARANJEET ARORA
Mother Name : JYOTI ARORA
Class :9 | Section : Ruby

13/02/2001
Name : RAINA
Father Name : SATISH KUMAR
Mother Name : MAYA
Class :10 | Section : Diamond

13/02/1999
Name : NITIN MEHRA
Father Name : RAMKUMAR
Mother Name : KAUSHALYA DEVI
Class :10 | Section : Diamond

13/02/2001
Name : RUPANK
Father Name : MR NARESH
Mother Name : MRS SHASHI
Class :8 | Section : Diamond

13/02/2002
Name : SANVERI
Father Name : RAJIV KHATRI
Mother Name : SUSHMA
Class :8 | Section : Diamond

13/02/2001
Name : ROHIT KUMAR
Father Name : MUKESH KUMAR
Mother Name : SUMAN
Class :8 | Section : Pearl

13/02/2003
Name : AAYUSH GOYAL
Father Name : RAKESH GOYAL
Mother Name : POOJA
Class :7 | Section : Diamond

13/02/2002
Name : GAURAV BATRA
Father Name : SANJAY KUMAR BATRA
Mother Name : USHA KUMAR BATRA
Class :7 | Section : Pearl

14/02/2003
Name : HARDIK SHARMA
Father Name : PAWAN KUMAR
Mother Name : BHUMIKA
Class :7 | Section : Topaz

15/02/2003
Name : HARSH TANK
Father Name : GANGA SAROOP
Mother Name : DARSHANA
Class :6 | Section : Ruby

12/02/2002
Name : RAJ
Father Name : DEEPAK
Mother Name : SEEMA
Class :6 | Section : Ruby

14/02/2004
Name : JAHANVI
Father Name : ANUJ TYAGI
Mother Name : PUNAM
Class :6 | Section : Pearl

12/02/2005
Name : CHANDRA PRABHA
Father Name : RAMKUMAR
Mother Name : MAYA DEVI
Class :6 | Section : Diamond

15/02/2004
Name : YAGYA
Father Name : RAVINDER KUMAR
Mother Name : MEENU
Class :5 | Section : Diamond

13/02/2006
Name : SHWETA
Father Name : MANOHAR LAL THAKUR.
Mother Name : SANJEEVNA
Class :4 | Section : Pearl

11/02/2005
Name : SNEHA
Father Name : Mr.satish kumar
Mother Name : Praveen kumari
Class :4 | Section : Diamond

14/02/2008
Name : ADITYA DHIMAN
Father Name : SAGAR DHIMAN
Mother Name : SAVITA
Class :2 | Section : Diamond

12/02/2007
Name : AAYUSH GUPTA
Father Name : RAKESH GUPTA
Mother Name : MEENU GUPTA
Class :2 | Section : Diamond

15/02/2008
Name : K.HAFSANA
Father Name : K.ARIEF HUSSAIN
Mother Name : K.HASEENA BEGAM
Class :2 | Section : Diamond

15/02/2008
Name : VIBHOR
Father Name : RAJESH KUMAR
Mother Name : ALKA
Class :2 | Section : Pearl

11/02/2008
Name : Nancy Tyagi
Father Name : Mr. Nain Dutt Tyagi
Mother Name : Mrs. Sanju Tyagi
Class :2 | Section : Pearl

11/02/2008
Name : DEV MEHRA
Father Name : mr manish
Mother Name : mrs manisha
Class :1 | Section : Pearl

15/02/2009
Name : ANANT PRATAP SINGH
Father Name : Mr. AJAY PRATAP SINGH
Mother Name : Mrs. SARITA SINGH
Class :1 | Section : Pearl

11/02/2009
Name : DEEPAK AHIR
Father Name : Mr. Basanti Lal Ahir
Mother Name : Mrs. Dilkhush Ahir
Class :1 | Section : Ruby

11/02/2009
Name : ARNAVI
Father Name : VIKAS
Mother Name : PREETI
Class :UKG | Section : Diamond
Student/Parent Login
 
 
Notice Board
  • Date sheet SA II (2015-16)

      Download
  • List of Students selected for admission (2016-17)

      Download
  • Class XII Board Datesheet

      Download
  • Date sheet for class VIII & XI

      Download
  • Our National winner teams of National Children Science Congress 2014 have again been selected for IRIS National Science fair 2015 to be held in IIT Delhi under the leadership of Master Himanshu Malik & Vikrant Chauhan. This is the second consecutive year that our students will showcase their research based projects in this prestigious event.

     
  • Its a matter of pride that Prince Luthra our alumnus cleared UPSC Exam 2015 with 577 rank.

     
  • Netra Gupta of Class V Diamond won CBSE Expression Series and got a cash of Rs 2500. She is among 36 talents from the whole country and 6 from Haryana.

     
  • The new session starts from 1st april 2015 at 8:00 am

     
  • Congratulations!! our team of child scientists (Shreshtha XII, Priya XII, Kartik XI and Kajal XI) is now closer to qualifying for the Intel International Science and Engineering Fair 2015, to be held in Pittsburgh U.S.A. Their project stood first first at National level.

     
  • Yash dahiya, Aman Sharma, Paritosh, Rohan Sinha and Natik Chaudhary brought laurels to the school by winning at different levels of CBSE "North Zone Inter School Chess Championship." Out of 640 participants, Our Chess team manged to qualify for the Nationals to be held in Amritsar.

     
  • Under the able guidance of Mrs. Sunita Garg (Incharge of Eco-Club) slidents of eco-club observed "Cleanliness week". A number of activities were organised in the school for creating awareness about cleanliness and hygiene. Keep it up, Dear Students.

     
  • Congratulations! Raina, Sonal and Neetu for winning Silver, bronze and Bronze medals respectively in Zonal Skating competition . May God bless you with success in the Nationals as well.

     
  • Congratulation!!! School Hockey team emerged victorious at zonal level in a match against Kulachi Hansraj Model School, Delhi by 7-0. The team has secured for itself a place in the National level competition to be held in Jaipur.

     
  • Yash U-13 and Jairaj U-19 selected for Nationals to be played in Jharkhand and Pune by winning the State Chess Championship at Sirsa. PRINCIPAL DAV,Sonepat.

    Divanshu Bansal got selected in IIT & also got A.I.R. 44 in ICAR. PRINCIPAL DAV,Sonepat.

     
  • CBSE XII Result

      Download